Enerji Tasarrufu

Enerji Tasarrufu ile Geleceğe Fayda 2023

Enerji Tasarrufu
Enerji Tasarrufu

Enerji Tasarrufu ile Geleceğe Fayda

Günümüzde sıkça karşılaştığımız enerji tasarrufu kavramı nedir hiç düşündük mü?

Yaşamsal faaliyetlerimizin düzenli bir şekilde devam etmesi için doğal gaz, petrol, hidroelektrik, kömür, elektrik enerjisi, güneş enerjisi, ısı enerjisi ve mekanik enerji gibi enerji kaynaklarının verimli ve bilinçli şekilde kullanılması gerekir ki bu enerji kaynaklarını gereksiz yere kullanmayarak ve kullananlara da engel olarak enerji tasarrufu yapmak mümkündür. Ayrıca hem doğaya hem de insanlığa önemli ölçüde katkı sağlamış olabiliriz.

Enerji tasarrufu denilince akla ilk olarak var olan enerjinin az kullanılarak enerji tüketimini azaltmaya yönelik uğraşlar gelmektedir. Yani enerji tasarrufu, hem iş gücünde hem de üretimde herhangi bir azalma olmadan enerjiyi en doğru şekilde kullanma çabasıdır ve başka bir deyişle bir işte veya hizmette mevcut enerjiyi daha az kullanarak yapmak ya da mevcuttaki enerji ile daha çok iş yapmaktır. En kısa tabirle enerji tasarrufu, enerjiyi kullanırken israf etmemektir diyebiliriz.

Enerji tasarrufu konusunda yıllardır yapılan araştırmalara göre bu sorunun gözle görülür en büyük nedenlerinden biri de hiç kaçınılmaz karbondioksit salınımınıdır ve bunun %80’i, enerji üretimi ve tüketiminin bir sonucu sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Bu önemli orana bakıldığında enerji tasarrufu konusunda son derece temkinli ve tedbirli olmamızda fayda var çünkü aksi halde çevremiz ve tüm insanlık dahil olmak üzere olumsuz birtakım sorunlarla karşı karşıya kalmamız kaçınılmaz görünüyor.

Günümüzde Enerji Tasarrufunun Seyri

Günümüz dünyasında her geçen gün öneminin arttığı enerji tasarrufu, özellikle küreselleşmeyi ve iklim krizini önlemeye yönelik uygulamalarla çevreye ve dünyaya önemli katkılar sunuyor. Üretimde, konfor alanımızda ya da işimizde enerjiyi daha az kullanarak enerji tüketimini azaltmayı hedefleyen enerji tasarrufu sayesinde harcanan enerjiyi israf etmemiş olurken aynı zamanda dünyadaki kaynakların yok olmamasına da katkı sağlamış oluyoruz.

İklim krizi nedeniyle tüm dünyadaki kurum ve kuruluşlar enerji tasarrufuna önem vermeye başladı ve bunun sayesinde de sürdürülebilirlik amaçlarına katkıda bulunarak gelecek nesillere daha temiz ve yeşil bir doğa ve dünya bırakma yolunda ilerleme gösteriyorlar. Herhangi bir alanda üretim veya tüketim esnasında ortaya büyük bir enerji kullanımı çıkar ve enerji tasarrufu sayesinde kullanılan enerjiden en verimli şekilde tasarruf etmek hem doğaya katkı sağlar hemde kurum ve kuruluşlara zaman ve maliyet açısından fayda sağlar.

Enerji tasarrufu her şeyden önce dünyanın korunabilmesi ve doğanın yenilenebilmesi için oldukça önemlidir ve enerji tasarrufu sayesinde önemli sorunların önüne geçebilir bu sayede doğayı mutlu edebiliriz.

Enerji Verimliliği Neden Önemli?

Enerji tasarrufu ile benzer olan bu kavram enerji tasarrufunu destekleyen ve bir noktada kesişen bir kavramdır. Doğa bizim ve birçok canlının yaşadığı vazgeçilmez bir alanıdır ve bizlere pek çok güzellikler sunarak yaşamımızı devam ettirmemizi sağlar. Peki bizler doğaya ne kadar saygı duyuyoruz ya da ne kadar yarar sağlıyoruz?

Doğal enerji kaynaklarını hiç bitmeyecekmiş gibi çok fazla kullanarak aslında hem doğaya hem de kendimizi kötülük yapmış oluyoruz. Çünkü bu kaynakları fazla kullandığımızda ortaya çıkan ve atmosfere salınan zararlı gazlar, küresel bir sorun olan iklim krizine neden olarak dönüşümlü bir şekilde doğaya ve bizlere olumsuz sonuçlar getirerek zarar veriyor.

Enerji tasarrufu tam da bu noktada büyük önem arz etmektedir. Çünkü iklim krizi sonucunda tüm dünya olumsuz bir etki altına girerek kaynaklar tükenme noktasını geliyoruz. Fakat enerji tasarrufuna gidildiği takdirde bu evrensel sorun için büyük ve önemli bir adım atmış oluyoruz.

Enerji hizmetini daha az kullanmamız sonucunda mevcut enerjiden olumlu sonuçlar alarak enerji verimliliğini oluşturmuş oluruz. Enerjiden tasarruf ettiğimizde enerji tasarrufu, enerjiyi daha mantıklı kullandığımızda ise enerji verimliliği yapmış oluruz.

enerji tasarrufu

Günlük Yaşamda Enerji Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Enerji tasarrufu, kullanılmayan elektrikli gereçleri ihtiyaç olmadan çalıştırmamak ya da içinde bulunmadığın odadaki tüm ışıkları kapatmak gibi basit bir kaç yöntemle de gerçekleştirilebilir. Kıyafetlerini kurutma makinesinde kurutmak yerine çamaşır askısında kurutmayı tercih etmek bile bu alanda atılabilecek önemli adımlardan bir tanesi olabilir.

Hepimizin günlük yaşamlarımızda kullandığımız elektronik araç ve gereçler yoğun enerji üreten aletlerdir ve bizler bu aletleri kullanırken farkında olmadan fazla enerji harcayarak enerji tüketimini artırmış oluruz. Bunların önüne geçmek ve tasarruf yapmak bizim elimizdedir. Peki nasıl enerji tasarrufu sağlanır gelin birlikte bakalım;

 • En basit uygulamalardan birisi kullanmadığımız lambaları kapatmaktır. Bu sayede gereksiz enerji üretiminden ve tüketiminden kaçınmış oluruz. Böylelikle küreselleşme probleminin önlenmesinde faydalı bir adım atmış oluruz.
 • Enerji verimliliğine yardımcı olan elektrikli aletler kullanılmalıdır.
 • Kullanım dışındaki elektronik aletlerin fişi çekilmelidir.
 • Buzdolabın aşırı buzlanma oluştuğunda buzlar eritileli ve çözdürülmelidir çünkü buzlanma enerji tüketimini artırır.
 • Fırın yemeklerinde cam veya seramik ürünler tercih edilmelidir.
 • Buzdolabı 3-5°C arasında çalıştırılmalıdır.
 • Çamaşır kurutma makineleri çok daha fazla enerji harcayacağı için çamaşırlar asılarak kurutulmalıdır. Ayrıca makineye konulan çok miktardaki deterjanda yine enerjinin fazla kullanılmasına yol açacaktır.
 • Fırında yemek pişerken fırının kapağı sürekli açılmamalıdır. Bu durum ısının düşerek daha fazla enerji kullanılmasına neden olur.
 • Floresan lambalar tercih edilmelidir. Çünkü aydınlatmada en az enerji harcayan tür floresanlardır.

Önemli bir dipnot olarak şu da belirtilmelidir ki, ev aletlerini bilinçli kullanmak, bu aletlerin ömrünü uzatarak enerji tasarrufu yapmaya katkı sağlayacaktır.

İşyerinde Enerji Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Günlük rutinimizde kullandığımız eşyalar haricinde çalışma ortamımızda da enerji tüketimine dikkat etmeliyiz ve özen göstermeliyiz. İşyerimizde bazı basit uygulamalar ile enerji tasarrufu
sağlamak mümkündür.

 • Isı giderlerini düşürmek için yalıtım eksiklikleri kontrol edilmeli ve giderilmelidir.
 • Ofis veya şirketten çıkarken klima ve bilgisayarlar kapatılmalı, ışıklar söndürülmelidir.
 • Basınçlı hava kaçakları önlenerek enerji tüketiminin önüne geçilmelidir.
 • Şirketin ısısını yazın 24 derecede kışın ise 18-20 derecede tutarak ideal sıcaklığa ulaşılmalıdır.
 • Şirketteki kullanılan araç ve gereçlerin bakımı düzenli olarak yapılmalıdır.

Fabrikalardaki Enerji Miktarı Nasıl Düşürülür?

Gereksiz enerji tüketiminin önüne geçmek için sanayi tesislerinde ve fabrikalarda da enerji daha verimli bir şekilde kullanılmalıdır. Enerjinin bilinçli şekilde kullanıldığı takdirde enerji tasarrufu adına önemli bir adım atılmış olur. Fabrikalarda enerji tasarrufunun sağlanması için yapılması gereken bazı uygulamalar vardır.

Üretim sırasında kullanılan enerji miktarının azaltılması ve düşürülmesi için yapılması gereken faktörlerden biri de gerekli ölçümlerin sağlanmasıdır. Düzenli olarak ölçümler yapıldığı takdirde verimlilik artar. Fakat ilk önce fabrikaların enerji bakımından sorunlu noktaların bulunarak düzeltilmesi gerekir ve bu noktadan sonra daha sağlıklı ölçümler yapılabilir. Bu ölçümler sayesinde yapılan uygulamaların kar-zarar ve maliyet verileri rahatlıkla görülebilir. Fabrikalarda aydınlatma için led kullanmak enerji tasarrufu açısından oldukça önemlidir çünkü led kullanmak ışık kaynakları bakımından türevlerine nazaran daha verimli olacaktır.

Sonuç itibariyle fazla enerji üretimi ve tüketimi sonucunda maliyetler artarak işletmeleri zor duruma sokuyor. Fabrika ve işletmeler bunları önlemeye yönelik politika ve uygulamalar izleyerek hem maliyetten hem de enerjiden tasarruf ederek her iki yönden de karlılık sağlamış olur.

Altınsoy Enerji olarak ;

Kurulduğumuz ilk günden bu yana taviz vermediğimiz sürdürülebilir enerji prensibine uygun olarak, enerji tasarrufuna uygun ürünler üretmekteyiz.
Bu amaç doğrultusunda, ürettiğimiz ürünler ve verdiğimiz hizmetler sayesinde hem üretim alanlarımızda ve deney laboratuvarlarımızda hem de dünyada enerji tasarrufu konusuna bir duyarlılık ve farkındalık oluşturmayı ilke edinerek ürettiğimiz ürünler sayesinde tasarruf ederken aynı zamanda dünyadaki enerji sorununa da destek olarak doğaya katkı sunmuş oluyoruz. Burada sadece biz değil hem çevre hemde dünya kazanmış olacak.

Enerji Tasarrufu 2
Enerji Tasarrufu 2

Similar Posts